Кельти
Меню
Категорії розділу
Культура [31]
Історія [5]
Цікавинки [6]
Кельти [2]
Міфологія [10]
Опитування
Яке вам з кельтських свят найбільше подобається
Всього відповідей: 92
Партнери

Статистика




Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Культура

Острівне кельтське мистецтво
Кельтське мистецтво на британських островах носило цілком своєрідний характер, своєрідним було і його розвиток. Воно пишно розквітало саме в той час, коли вже минула його кульмінація на континенті, де воно поступово набувало форму масового виробництва середньої якості. Ранню фазу острівної мистецтва можна простежити приблизно з середини 3 століття, коли окремі групи кельтських воїнів, що прийшли десь із Шампані та району середньої течії Рейну, підкорили деякі англійські області, де до того часу панувала окраїнна гальштаттской культура. Тільки ці збройні групи принесли з собою зріле ла-тенское мистецтво з елементами вальдальгесхеймского стилю. Про контакт з континентом говорять деякі мечі і піхви, що повністю відповідає вказаному часу. Однак не можна утвеждать, що пізніше художні вироби Латен-ського стилю привозилися з континенту в Британію регулярно й у великій кількості. 

Англійські музеї в даний час пишаються видатними творами кельтського мистецтва, переважна частина яких носить своєрідні риси місцевого виробництва. У Британії, як видно, незабаром виникли місцеві майстерні, в яких вітчизняні ремісники з'єднували технічну досконалість з оригінальним сприйняттям зразків, даючи їм своє утримання і досягаючи небувалою тонкощі. Тому ми говоримо про острівне латенської мистецтві, як про особливу гілки кельтського мистецтва, розрізняючи в ньому окремі місцеві стилі і школи (майстерні). Більш стару фазу цієї острівної мистецтва Пігготт назвав стилем Торрс-Вандсворт. Розкопки в Торрс в південно-західній Шотландії прославилися бронзовим шоломом для коня та бронзової окуттям пари рогів Рис. 35 Онтрсмон "(Екс-ан-Про-ванс), південна Франція. Стовп з 12 рельєфами голів у кельтсько-лігурійському святилище (,, зал голів"). Довжина каменя в цілому 160 см, ширина 34-38 см, висота голів 15-17 см і 23-25 см для пиття, раніше помилково реконструйованих з шоломом як одне ціле.

Цей острівний стиль комбінує вільний пластичний орнамент з лінійним гравірованим малюнком. У ньому використовуються пальметкі, спіралі, ліровидні мотиви і завитки, які закінчувалися в пізній період стилізованими і сильно схематизованих пташиними голівками. Ранній стиль зосереджений головним чином у південно-східній частині Англії; набагато пізніше, тільки в кінці 2 століття, він проникає в Ірландію. Багато знахідок зроблено в річках або торфовищах і болотах, тому часто вважають, що це вотивні дари. Серед цих знахідок перше місце займають частини військового озброєння і деталі збруї або возів. Однак значна частина знахідок носить пізній характер, в тому числі і овальний умбоном з Темзи в Вандсворте (лондонська область).

В останньому столітті острівна кельтське мистецтво досягло високого рівня і, на думку Фокса, у той час існувало не менше шести художньо-ремісничих шкіл. Знаменитий шолом з рогами з Британського музею (рис. 33), знайдений у Темзі біля мосту Ватерлоо, є роботою тим-зенской школи другої половини останнього століття і відноситься до замечательнейшим кельтським виробам в Британії; він прикрашений тонким рельєфом, комбінованим зі вставками з емалі і нагадує деякі більш ранні роботи, наприклад щит з Вандсворта. І навпаки, так часто зображуваний щит з Баттерсі, також з річки Темзи, з карбованими прикрасами і вставками з червоної емалі, трохи старший, виконаний в строгій симетричності в усіх деталях, прямо-таки з формалістичним педантизмом. З вражаючих знахідок останніх років слід привести групу п'яти скарбів золотих прикрас і монет, знайдених в 1948-1950 рр.. в Снеттішеме (Норфольк) у східній Англії. У скарбі Е перебував торквес із золотого сплаву (58% золота, 38% срібла, вага 1085 г, рис.34) і монети галльських атребатов. Торквес з кільцеподібними кінцями є видатною роботою східно-центральної школи також другої половини последнех про століття. У Британії це по суті перша велика група знахідок золотих шийних гривень спільно з монетами. Прекрасні піхви для мечів, прикрашені по всій лицьовій стороні (Бугторп в Йоркширі, Ліснакрогера в Ірландії), також відносяться переважно до останнього століття.

Мал. 1. Електрова браслет зі скарбу в Снеттішеме (Норфольк) в Англії, 2 / 3 нат. величини. С. К. Фокс.

На розвиток кельтського мистецтва, в Британії в останньому столітті до н. е.. вплинуло кілька нових факторів. Близько 75 р. до н. е.. в південно-східну Британію вторглися племена белгов. Мабуть, вожді белгов привели з собою з північно-східної Галлії видатних майстрів, так як багато прекрасних робіт знаходиться саме в області, захопленої белги, а іноді прямо в їх могилах. З вступом белгов до Британії пов'язують більш реалістичне виконання звіриних мотивів і розквіт емальєрні робіт. На бронзових смугах дерев'яних відер ми бачимо в карбуванні не тільки тварин (рис. 13), але й людські маски і голови (Айлесфорд, Марлборо). У той же час увійшли в моду металеві дзеркала з багатою гравіюванням, так що можна говорити про особливий стиль дзеркал.

Мал. 2. Энтремон (Экс-ан-Прованс), южная Франция. Столб с 12 рельефами голов в кельтско-лигурийском святилище ('зал голов'). Длина камня в целом 160 см, ширина 34—38 см, высота голов 15—17 см и 23-25 см.

З'явилися елементи римського впливу відносяться до часу двох походів Цезаря в Британію в 55-54 рр.., Але в загальному острівна область кельтського світу залишалася ще ціле століття поза сферою прямого римського тиску. Тому на рубежі двох ер, коли континентальне кельтське мистецтво помітно збідніло або прийшло в занепад, острівна кельтське мистецтво продовжувало цвісти без будь-яких перешкод до самої середини 1 століття н. е.., на півночі ж ще довше, принаймні до вісімдесятих років цього століття.

Мал. 3. Рокепертус (Буш-дю-Рон), південна Франція. Скульптура сидячого чоловіка (бога або героя) в т. зв. позі Будди. З святилища кінця 3-го або початку 2-го ст. до н. е.. Вапняк, сліди розмальовки, висота збереженої частини 100-105 см. Музей Борелі, Марсель.

Категорія: Культура | Додав: Centorix (24.11.2010)
Переглядів: 2478 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Корисно знати
  • Зіга в язичництві

  • Галерея кельтських монет

  • Кельтська монета - найдавніша монета в Середній Європі

  • Кельтське суспільство та його структура

  • Символи кельтів

  • Кельти та їх боги

  • Язичництво - це майбутнє світу

  • Celt © 2010-2024
    Використовуються технології uCoz