Кельти
Меню
Категорії розділу
Культура [31]
Історія [5]
Цікавинки [6]
Кельти [2]
Міфологія [10]
Опитування
Яке вам з кельтських свят найбільше подобається
Всього відповідей: 92
Партнери

Статистика




Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Культура

Кельтські священні місця, огороджені ділянки і святилища
У внутрішніх районах кельтського світу, в рейнських областях і в чеських землях ми не знаходили в латенської період храмів і святилищ такого типу, як у південній Франції. Тут є лише докази про існування священних місць культового характеру, обмежених парканом, валом або ровом, в більшості випадків дуже простим. Часто це був лише ділянка землі, на якому перебувала гай зі священними деревами або певне дерево, а іноді просто кіл чи стовп. Священними були деякі ліси і гори, "loci consecrati", священні місця, де кельти приносили жертви богам, як нам повідомляє сам Цезар.

Необхідно мати на увазі старі традиції і звичаї, які втрималися з попередніх часів. У Кобенер Вальд між Кобленц і Майном була виявлена круглий майданчик (Goloring) діаметром понад 200 м, оточена валом і внутрішнім ровом; в піднесеній центральній частині знаходилася стовпова яма, в якій спочатку стояв дерев'яний стовп, мабуть досить високий. Поховань на майданчику не було, але в центрі її і в рові були знайдені гальштаттской черепки. Такі об'єкти поки мають не багато систематично відкритих аналогій. У 1959 р. працівники Інституту археології Чехословацької Академії наук відкрили під керівництвом А. Рибовой в Лібеніцах у Коліна в середній Чехії овальний культовий об'єкт завдовжки понад 80 м (80 X 20м), обмежений ровом. У східній половині об'єкта була система ям з широкою кам'яною стелою, почасти штучно обтесаний, а перед нею овальне підставу якогось жертовного столу, складене з великих каменів. З огляду на те, що поряд з ним були знайдені сліди дерева і дві шийних гривні з дроту, можна припускати, що гривні в свій час перебували на дерев'яному стовпі (або стовпах), а навколо цього "проводилися культові обряди. Безліч кісток тварин також говорить про жертвопринесення. Кераміка, знайдена в цьому місці (головним чином черепки), відноситься до гальштаттской-латенської часу, приблизно до 4-3 століть. У другій половині культової площадки був знайдений кістяк жінки, що відноситься приблизно до 3 століття, з похоронним інвентарем кельтського характеру, з латенская бронзовими фібулами з вільною п'ятою, з кільцями і браслетами. Це вже другий об'єкт культового характеру у Чехії. У першому, в Мшецкіх Жехровіцах, мабуть більш пізньому, була знайдена голова героя.

Мал. 1. Галл в домашньому одязі. Гальскої-римська робота прибл. 2-го ст., Знайдена у Аппуаньі-Оксерр (Іонне). Вапняк, висота 45 см. Музей археології в Оксерр.

Не можна забувати, що в латенської час роль символу божественної могутності грали також шийні гривні високохудожньої роботи. Срібний торквес з Тріхтінгена в Німеччині (таб. XXII, залізна основа), блискуча кельтська робота приблизно 2 століття до н.е., важить 6,75 кг і використання його в якості шийної гривні мало ймовірно; швидше за все він висів на якому-небудь дерев'яному стовпі або ідолі.

У Фрілфорде в Беркширі було відкрито місце з шістьма великими стовбовим ямами, що йдуть двома паралельними рядами; у підніжжя одного стовпа був навмисне покладено залізний леміш; реконструювати весь майданчик вже не було можливості. Судячи зі знайдених у похованнях фібула, можна говорити про латенської часу та період гальскої-римському. У Екюрі-ле-Репо були в центрі обгородженій майданчики чотири стовпові ями, розташовані по квадрату, з великою ямою посередині; цілком можливо, що там колись знаходилося крита споруда зі священним стовпом або зображенням бога. Згадувана вище голова кельта з торквес, знайдена в Мшецкіх Жехровіцах, була виявлена в ямі, що знаходиться на прямокутному майданчику площею 200 X 105 м з насипним валом, розділеної всередині додатковими валами на три частини; безсумнівно, що й тут було місце культу.

Мал. 2. Мшецке Жехровице (р-н Ново Страшеци), Чехия. Голова кельтского героя, рисунок-реконструкция. Опора, высота 25 см.

Деякі дерева наділялися божественними якостями або хоча б магічною силою. Докази цього є і в більш пізніх римських написах або в ірландських текстах. У них згадуються боги дуба і бука (deus fagus - бог бука, deus sex arbores - бог шести дерев, deus robus - бог дуба та ін.) Згідно Максиму тирського стовбур дуба служив кельтів як статуї Юпітера. В Ірландії зустрічаються згадки про священному дереві (bile) і деякі особисті і племінні імена говорять про ту ж зв'язку (ірландський Мак Ібар, син тиса, назва Ебуронес містить в собі також назва тиса, галльське ім'я Гуідген означає, ймовірно, син дерева, лісу або вільхи). Деякі кельтські священні місця були пов'язані з похованнями або, можливо, поховання видатних осіб служили основою священності цих місць. Нам відомий відноситься до раннього періоду камінь з Штоккаха в Вюртемберг, пов'язаний з тілоспаленням під курганом. У північно-східній Франції на Марні є майданчики, оточені чотирикутним ровом, службовці загальними місцями поховання для певних родів. Звичай споруджувати коло (рів) навколо поховання або навколо всього кургану був досить поширений ще з бронзового століття і зберігся в галинтаттское і латенської час. З цього не випливає, однак, що взагалі кельтський храм був по суті обгородженій могилою якого-небудь героя.

У топоніміці майже у всьому кельтському світі широко поширене слово,, неметон ", яке, ймовірно, також має зв'язок з священного місця." Неметон ", по всій вірогідності, кельтське святилище, не завжди було будівлею: часто, мабуть, це була тільки священний гай. У північно-західній частині Іберійського півострова згадується Неметобріга, на території атребатов в північно-західній Галлії Неметакум, в малоазіатській області - Друнеметон, як місце зборів галатів; в Британії перебував Вернеметон, у південній Шотландії - Медіонеметон. В Ірландії, згідно Пауелу, "фіднемед" означало священний ліс, латинські глоси приєднують до слова "Немет" слово saсlleum, огорожа, місце культу. Автору глоси 8 століття відоме слово,, німідас "- священне місце в лісі або гаю. Пізніші записи також говорять про ліс Немет, а за свідченням древніх письменників, друїди часто здійснювали обряди і жертвопринесення в лісах. У Швейцарії ще в римський період шанувалися боги гір і річок.

Чотирикутні священні об'єкти з насипами, по всій імовірності, є попередниками кельтських святилищ, які під римським впливом перетворилися на чотирикутні будівлі, часто оточені колонадою або огорожею. Гальскої-римські святині цього типу, чотирикутні і кільцеподібні, іноді розташовувалися і на вершинах пагорбів; про них ми згадаємо нижче. Вельми шанувалися священні джерела, джерела, заплави і деякі болота і торфовища, як про це ще в давнину згадує Посідоній.

Категорія: Культура | Додав: Centorix (24.11.2010)
Переглядів: 1213 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Корисно знати
  • Зіга в язичництві

  • Галерея кельтських монет

  • Кельтська монета - найдавніша монета в Середній Європі

  • Кельтське суспільство та його структура

  • Символи кельтів

  • Кельти та їх боги

  • Язичництво - це майбутнє світу

  • Celt © 2010-2024
    Використовуються технології uCoz