Кельти
Меню
Опитування
Яке вам з кельтських свят найбільше подобається
Всього відповідей: 92
Партнери

Статистика




Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2014 » Січень » 23 » Кельти і стародавня Ірландія
23:22
Кельти і стародавня Ірландія
Сучасні кельти - ірландці, валлійці жителі Уельсу, шотландці та бретонці є нащадками великого кельтського племені, колись поширеного від Атлантики до Карпат. Вони дбайливо зберігають свою давню культуру, що представляє для Європи явище, багато в чому унікальне. 

Ж. Дюмезиль назвав кельтів периферійними носіями культурного фонду індоєвропейських народів. Це означає, що вони так само, як і індійці, опинившись на околицях ареалу своєї мовної сім'ї, зберегли багато архаїчні риси. 

Відомо, що народи, що жили всередині цього ареалу - слов'яни, скіфи, германці меншою мірою греки і італіки не стерегли потужного організованого жрецтва до багато ритуальні обряди виконували вожді племен що посилювало їх авторитет. Кельти ж таке жрецтво мали - цілу корпорацію друїдів аналог індійських брахманів і це надзвичайно сильно позначилося на їх культурі та історії. 

По-перше, друїди не дозволили виникнути сильної царської влади у кельтських народів ніколи не з'явилося не тільки єдиного політичного об'єднання, а й навіть окремих організованих держав. Це знову породжує аналогію з Індією, адже так само як і вона, Кельтика зрештою стала жертвою завойовників. 

По друге, керівна роль друїдів вела до переважання магічного, ірраціонального елемента в житті суспільства. «Духовний світ кельтів. це світ ідеальний, без чітких граней між природним і надприродним, мі л, складений з речей без контурів, речей двозначних, легко і непомітно переходять одна в іншу, з нескінченними варіаціями переливаються одне в одного форм - тварин, людських або неживих » ( Щукін М.« Посмішка Чеширського кота » « Знание- Сила » 5 1985. М. с. -40). 

Така їхня віра в переселення душі і річний цикл календарних обрядів. Наприклад, знаменитий ірландський свято переходу до зими Самайн - момент відкритого зіткнення посюстороннего та потойбічного світів. 

Все життя кельтів була просякнута системою ритуальних заборон - гейсов, які носили найрізноманітніший характер. Це могли бути заборони вбивати птахів, куштувати собаче м'ясо взагалі дуже поширене блюдо, проводити ніч у будинку, звідки назовні виднівся б світло, не обходити небудь місто справа наліво і т.д. особливо обплутані Гейс були царі і взагалі представники військового стану, що давало жерцям владу над ними. 

Системою ритуальних заборон Кельтика нагадувала « відсталі суспільства» екваторіальної Африки, нової Гвінеї чи Південної Америки, і так само в ній був поширений культ мертвих голів. Багато звичаї носили жорстокий характер. 

Але стародавні кельти відрізнялися не тільки первісною жорстокістю, але і тонким художнім уявою. Це стає ясно, коли бачиш вироби з майстрів: браслети, гривні, пряжки, гравіювання мечів, маски. 

Існують різні гіпотези формування кельтів як історичної спільності. Згідно з більш ранньої, предки народу прийшли до Центральної Європи з Причорномор'я. Зараз більшість дослідників схиляються до гіпотези автохтонного походження кельтів в районі між Середнім Рейном і Середнім Дунаєм. 

У 6 столітті до н. е.. орди вогненно- рудих кельтів потрясли Європу, пронісся на своїх бойових колісницях по території сучасних Франції, Іспанії, Британії. Землі нинішньої Франції стали називатися по їх імені Галлією ( кельти, галли, галати - все це різні форми одного і того ж етноніму ). Ця країна стала серцевиною кельтських земель і базою нової експансії, на цей раз на схід. Надлишкове населення різних племен збираючись разом, захоплювало нові землі, не пориваючи зв'язків з батьківщиною. Кельти розгромили етруські городки в долині річки По ( близько 397 р. до н. Е.. ). В історію увійшов їх нашумілий, але невдалий штурм Рима, епізод з капитолийскими гусьми і фраза : «Горе переможеним" (близько 390 р. до н. Е.. ). Потім війна в Італії набула позиційного характеру. Більш перспективними були дії тих галлів, що виселилися в Герцинськие гори. Вони зайняли Богемію і басейн Середнього Дунаю ( завдяки тому, що армія Олександра Македонського діяла на Сході). 

Потім, скориставшись ослабленням Македонії після війни діадохів, кельти унітожілі військо її царя Птолемея Керавн і розграбували Грецію. На запрошення царя Віфінії вони переправилися в Малу Азію. 

Треба сказати, що елліністичні царі охоче наймали кельтів на службу, цінуючи їх специфічні військові навички (можливо, аналогічні тим, які використовуються в східних бойових мистецтвах ). Але кельти (тут їх називали галати ) несподівано утворили власну державу в центрі Малої Азії, організована за зразком Галлії. І нарешті, приблизно в цей же період, кельти заселили Ірландію. Лише з великими труднощами, правителям держав еллінізму вдалося вистояти їх натиск. Після цього, кельти як би осідають. Центральна і Західна Європа покривається їх протогородского центрами, в яких розквітає унікальна цивілізація. До Х в. до н.е. в одній тільки Галлії проживало близько чотирьох мільйонів осіб. На її території існувало кілька племінних конфедерацій. У укріплених пунктах селилася аристократія » подібно середньовічному дворянству, пристрасно любила коней і псову полювання. Основна маса кельтів жила в родючих річкових долинах і горбистих місцевостях. 

Оригінальний вигляд мали їхні будинки : круглі, з конічною дахом, підтримуваної центральним стовпом, біля основи якого розташовувався осередок, а дим виходив через дірку, виконану в даху. Уздовж стін йшли ряди дерев'яних полатей, іноді в два яруси. Навколо будинку розташовувався двір, оточений тином. Кельти створили новий вид одягу - довгі і досить широкі штани брюки - галльське слово. Разом зі штанами вони носили каптани і плащі з овечої вовни цікаво, що в Ірландії вівці чорного кольору. Жінки одягалися в довгі сукні, накинувши зверху фартух. Волосся вони заплітали в дві коси. Національним кольором був зелений, воліли також блакитний і червоний у знаті - пурпурний. Одяг друїдів, однак, робили з білого нефарбованого полотна. Їх атрибутами були вінок з дубового листя або білий ковпак, що закінчується вовняний пензлем, а також скіпетр. Улюбленою зброєю кельтів були сокири та мечі. Крім того, застосовувалися списи, дротики, лук зі стрілами. Бойові знаки мали зображення кабана. До захисного озброєнню ставилися щити, панцирі і шоломи. 

До речі, останні мали гостру форму, невідому в античному і німецькому світі що побічно підтверджує гіпотезу східного походження кельтів. Володіли для свого часу високої ремісничої культурою, кельти зробили сильний вплив на сусідні « варварські » народи, які запозичили у них зброю, прикраси, керамічні вироби. Такі звичні знаряддя, як плужні лемеші, коси, пили, молотки, кліщі, свердла, ножиці, дверні замки і ключі, - також були створені кельтами. Можливо, розповсюджувачами даної культури були групи бродячих майстрів, що переходять від одного вождя до іншого.
Переглядів: 3066 | Додав: Centorix | Теги: ірландія, кельти | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Корисно знати
  • Зіга в язичництві

  • Галерея кельтських монет

  • Кельтська монета - найдавніша монета в Середній Європі

  • Кельтське суспільство та його структура

  • Символи кельтів

  • Кельти та їх боги

  • Язичництво - це майбутнє світу

  • Celt © 2010-2024
    Використовуються технології uCoz