Кельти
Меню
Категорії розділу
Культура [31]
Історія [5]
Цікавинки [6]
Кельти [2]
Міфологія [10]
Опитування
Яке вам з кельтських свят найбільше подобається
Всього відповідей: 92
Партнери

Статистика




Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Культура

Окремі виробничі галузі кельтів
Можна було б назвати багато інших виробничих галузей, від високоякісного домашнього виробництва до організованого виробництва масового характеру великих майстерень, які вже в 2 столітті працювали не тільки на місцевий ринок, але і на вивіз до віддалених регіонів або які кельтські підприємці з кінця 2 і початку останнього століть засновували також на некельтской території, наприклад, в частині Польщі або в середній Німеччині. Це, звичайно, були не великі підприємства, виробництво було в значній мірі розпорошено, так як в кельтському світі кожне плем'я і кожна область хотіли мати свої рудники, свої ливарні і майстерні.

Блискуче мистецтво лиття та карбування металів існувало ще в гальштаттской час. Ми познайомилися вже раніше з величезною кількістю різних бронзових застібок і пуговіцеобразних прикрас на багатій кінської збруї, яких у деяких могилах налічується до кількох сотень, а також різних пряжок, розеток та інших прикрас ярем і різноманітних оковок возів. У техніці лиття у всіх подробицях були відомі різні види сплавів, і чим далі, тим більше застосовувалося лиття в зворотну форму, особливо, коли в 5 столітті майстерні почали виготовляти маскообразное фібули та інші предмети з рельєфами. З воску майстерно виготовлялася складна модель майбутнього виробу, яка покривалася глиняного оболонкою; коли глиняна оболонка засихала, її обпалювали, з готової форми виливався розтоплений віск, а форму наповнювали розплавленої бронзою. Після закінчення процесу глиняну форму розбивали, так що кожен виріб по суті було дорогоцінним унікумом. Ця кельтська техніка в латенської час невпинно удосконалювалася і досягла кульмінації у 2 столітті до н.е., в період найбільшого розквіту пластичного стилю. В цей же час вельми поширилася і художнє кування, коли із заліза робилися складні прикраси, фібули і різні розеткообразние браслети (рис. 20), які витримують найсуворішу критику (Понетовіце в Моравії). Письмові джерела свідчать про те, що кельтські ремісники зуміли завоювати популярність і у високорозвинених південних областях: у Римі жив кельтський коваль Гелікон, якого там називали Бреннус.

У більш пізній час латенської періоду сильно поширилося емальєрного мистецтва. Воно витіснило гальштаттской-латенської спосіб прикраси коралами, який вже не задовольняв зростаючого попиту і, починаючи з 2 століття, вставками з емалі прикрашалися різні предмети щоденного вжитку і військові щити, окуття скриньок для коштовностей і деталі кінської збруї. Майстерні емальєрів були розсіяні по всьому кельтського світу і їхнє існування доведено в Чехії, наприклад, в Градиште у Страдоніц. З середини 2 століття зріс попит на скляні браслети, часто прикрашені бородавчастими виступами (таб. XXIX) і поздовжніми ребрами з кольоровими скляними смужками на поверхні. Їх виробництво було поширене в західній частині кельтського світу, в рейнських областях, в частині Франції та Швейцарії, де їх знахідки особливо численні. Тут пустили коріння традиції стеклоделия, яке пізніше відіграло таку важливу роль у римську епоху і епоху переселення народів. Самий східний пункт цього виробництва поки виявлений в Баварії, в оппідум в Манхінге, де були знайдені також необроблені шматки скляної маси, але не виключено, що це виробництво проникло і в Чехію, хоча у нас поки немає безперечних доказів цього. Однак і в Чехії 'ми знаходили значну кількість скляних браслетів і різних кольорових бус.

Мал. 1. Пластический бронзовый браслет из кельтской могилы, Новый Бидшов, Чехия, Диаметр 56 мм. Венский музей.

Розвинуте шкіряне виробництво поставляло сировину для сідлярів і шевців, а велика кількість шкіри вимагалося також для побутових потреб населення та спорядження воїнів. Дуже поширені були шкіряні куртки; ми знаходимо їх як приносити на вівтарі в Пергамі в Малій Азії, а торс героя в Ентремон одягнений у таку ж одяг. Довгий залізний меч, який клали в могилу за галльського звичаєм з правого боку, найчастіше носився на шкіряному поясі, зі шкіри ж виготовлявся шолом чи шапка. Деякі французькі області в кельтське час славилися виробництвом високоякісних тканин (Франш-Комте, Артуа, область лінгонів). Аллоброгов постачали теплими тканинами війська Ганнібала під час його походу через Альпи в Італію. Давні письменники кажуть також про високоякісних виробах теслярів і бондарів; це відповідає і результатами археологічних розкопок, при яких поряд із залишками будівель і укріплень знаходять спеціальні залізні інструменти, наприклад, для виробництва бочок, діжок, стягнутих обручами, і різних діжок. На берегах Атлантичного океану розгорнулося будівництво кораблів.

Особливе значення мали гончарні майстерні, які робили кераміку на гончарному крузі. Цей досконалий спосіб виробництва з'явився в деяких місцях вже у 5-4 століттях, але більша частина кераміки ще довго виготовлялася вручну. Однак у 2 і на початку останнього століття ми спостерігаємо вже по всій Європі, в тому числі і в Чехії, Моравії іСловакіі, дуже густу мережу гончарних майстерень, які досконало володіють виробництвом кераміки на гончарному крузі. Іноді це були свого роду селища гончарів, як, наприклад, у Братиславі у замку або в с. Шаровце. У них були цілі серії гончарних печей з топкою, приводними каналами і глиняними колоснінамі з круглими отворами. Такі центри, кількість яких невпинно зростала, постачали широку округу виробами високої якості і крім чисто кельтських типів кераміки виготовляли і типи, звичайні для корінного населення, задовольняючи його попит. Зближення обох груп населення в країнах, окупованих кельтами, тепер йшло дуже швидко, і розвинена латенская культура справила величезний вплив на культуру споконвічного місцевого населення, яке в інших відносинах до цього часу багато в чому зберегло свою самобутність. Графітна кераміка, на яку був великий попит, вивозилася і у віддалені області. Для періоду розквіту кельтських оппідум особливо характерна розписна кераміка; в Карпатській улоговині в останньому столітті її виробництвом займалися не які некельтскіе або лише кельтізірованние центри.

Так само і виробництво обертових млинів для помелу зерна було дуже спеціалізовано і спиралося на високоякісні види кам'яної сировини, наприклад, в Чехії у підніжжя Кунетіцкого пагорба біля м. Пардубіце, в Словаччині головним чином в районі м. Штявніца. Ці млинки, складені з двох кам'яних кіл із зернистого матеріалу (іноді вони важать понад 40 кг), у нас поширилися лише в латенської час (рис. 48), а потім були в ужитку і протягом середньовіччя і на початку нового часу.

У період розквіту латенської культури кельтські майстерні володіли майже всіма виробничими процесами і технологією і в цьому плані справді завершили розвиток цивілізації в Середній та Північній Європі. Вони створили основу, з якої виходили всі наступні сторіччя. Ми бачили вже вище, що невпинно зростаюча концентрація кельтського заселення в Середній Європі прямо викликала ці глибокі суспільно-економічні зміни. Необхідно було власною господарською діяльністю відшкодувати те, що перш приносила військова здобич, шукати нові ресурси, нові можливості і спертися безпосередньо на середньоєвропейську середу. Тому цей період розквіту справив на сусідні області такий сильний вплив, позначилося і в районах, розташованих далеко на півночі (до самого Балтійського моря та південній Скандинавії), глибоко в Польщі і в значній частині України. Попередня військова експансія нині змінилася еко-номічного-торговельної експансією, окремі групи кельтських виробників навіть засновували свої майстерні, по всій вірогідності, і поза межами власне кельтської сфери, наприклад, у Польщі, в області м. Кракова. Це переплетення кельтського і некельтского в середині останнього століття зайшло так далеко, що в деяких європейських областях ми вже насилу розрізняємо, що є продуктом ще чисто кельтським, а що місцевим. Техніку виробництва переймала також некельтская середовище і розвивала її відповідно до потреб та іншими умовами.

Про це напорі кельтської цивілізації, економіки і торгівлі перед кінцем старої ери найкраще свідчать два характерних, специфічно кельтських ознаки: укріплені кельтські центри - оппідум з великою концентрацією населення і кельтське монетну справу, найдавніше у всій Центральній Європі.



Категорія: Культура | Додав: Centorix (24.11.2010)
Переглядів: 818 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Корисно знати
  • Зіга в язичництві

  • Галерея кельтських монет

  • Кельтська монета - найдавніша монета в Середній Європі

  • Кельтське суспільство та його структура

  • Символи кельтів

  • Кельти та їх боги

  • Язичництво - це майбутнє світу

  • Celt © 2010-2024
    Використовуються технології uCoz